PLÀNOL DE SABADELLAdreces i telèfons d'emergènciesFARMÀCIES DE GUÀRDIARESTRICCIÓ DE TRÀNSIT
CA EN ES
 

URBANISME I TERRITORI

Activitats d'estiu

Activitats d'estiu

ACTIVITATS D'ESTIU

Activitats físiques per a adults per donar continuïtat en la pràctica esportiva als usuaris del programa d’Activitats Físiques per a Adults de la temporada d’hivern i als usuaris nous que vulguin ocupar part del seu temps d’oci fent esport.

Així mateix, infants, joves, adults i gent gran podran gaudir tant de la natació com de les activitats aquàtiques recreatives que s’organitzen dins d’aquest programa.

Activitats físiques

Activitats físiques

ACTIVITATS FÍSIQUES

L’Ajuntament de Sabadell ha programat per al curs 2018/2019 un seguit d’activitats amb l’objectiu de facilitar l’accés a la pràctica d’algun tipus d’activitat esportiva a tota la població de la nostra ciutat.

Amb l’oferta d’aquestes activitats físico-esportives es pretén arribar als ciutadans i ciutadanes de totes les edats, per tal que adquireixin l’hàbit d’ocupar una part del seu temps de lleure fent una activitat físico-esportiva adequada a les seves possibilitats, ja que la pràctica físico-esportiva pot aportar molts beneficis personals al practicant: pel que fa a la salut, la millora de la condició física, l’adquisició de gestos tècnics, les relacions personals, entre d’altres.

Publicacions

Millors Esportistes

 

Quadre d'honor d'esportistes de totes les edicions de la Festa de l'Esport Sabadellenc

Any

Festa

Data

Primer

Segon

Tercer

      Nom Esport    
1950
1
19/03/51
Joan Serra
Waterpolo
Patrocinio Ramón
Josep Saña
1953
2
26/02/54
Josep Romaguera
Atletisme
Joan Fernández
Joan Cañadell
1954
3
05/02/55
Lluís Muñoz
Futbol
Albert Sant
Josep Romeu
1955
4
23/02/56
Josep Molins
Atletisme
Pere Morral
Joan Cañadell
1956
5
06/02/57
Josep Molins
Atletisme
Josep Romaguera
Miquel Chacón
1957
6
06/02/58
Josep Molins
Atletisme
Joan Garriga
Josep Romeu
1958
7
09/02/59
Josep Molins
Atletisme
Joan Garriga
Carles Farrés
1959
8
17/02/60
Joan Fernández
Automobilisme
Joan Garriga
Josep Ugas
1960
9
14/02/61
Miquel Torres
Natació
Isabel Castañé
Josep Molins
1961
10
21/02/62
Miquel Torres
Natació
Isabel Castañé
Joan Fernández
1962
11
20/02/63
Miquel Torres
Natació
Isabel Castañé
Ramon Torras
1963
12
11/02/64
Maria Ballesté
Natació
Miquel Torres
Isabel Castañé
1964
13
03/02/65
Ramon Torras
Motorisme
Isabel Castañé
Miquel Torres
1965
14
15/02/66
Isabel Castañé
Natació
Miquel Torres
M.Pau Coromines
1966
15
25/01/67
Joan Fernández
Automobilisme
Miquel Torres
Maria Ballesté
1967
16
24/01/68
Santiago Esteva
Natació
M.Pau Coromines
Josep Duràn
1968
17
22/01/69
Santiago Esteva
Natació
M.Pau Coromines
Josep Duràn
1969
18
21/01/70
Santiago Esteva
Natació
Jordi Comes
M.Pau Coromines
1970
19
20/01/71
Santiago Esteva
Natació
M.Pau Coromines
Manuel Chércoles
1971
20
19/01/72
Antonio Martos
Ciclisme
Santiago Esteva
Jordi Comas
1972
21
23/01/73
Jordi Comas
Natació
Carme Valero
Manuel Chércoles
1973
22
23/01/74
Carme Valero
Atletisme
Joan Fernández
Jordi Molet
1974
23
22/01/75
Joan Fernández
Automobilisme
Carme Valero
Santiago Esteva
1975
24
22/01/76
Carme Valero
Atletisme
Santiago Esteva
Antoni Coll
1976
25
19/01/77
Carme Valero
Atletisme
Santiago Esteva
Jordi Comas
1977
26
18/01/78
Carme Valero
Atletisme
Manuel Esparza
Antoni Olmo
1978
27
24/01/79
Ricard Rovira
Vela
Montse Pujol
Magda Camps
1979
28
15/01/80
Olga Estefanell
Natació
Oriol Vega
Manuel Esparza
1980
29
12/03/81
Alfredo Jorde
Submarinisme
Antoni Esparza
Montse Pujol
1981
30
29/01/82
Ireno Fargas
Taekwondo
Salvador Franch
Joan Fernández
1982
31
04/02/83
Ireno Fargas
Taekwondo
Marta Vera
Joan Fernández
1983
32
10/02/84
Ireno Fargas
Taekwondo
Marta Vera
Joan Fernández
1984
33
08/02/85
Joaquim Vila
Mònica Mateu
Tir
Natació
Ricard Rovira
Núria Casadesús
Emili Solé
Laura Mira
1985
34
07/02/86
Eduard Cots
Mònica Mateu
Motorisme
Natació
Frco. Sánchez
Mònica Bosch
Xavi Torrellardona
Montserrat Weisz
1986
35
06/03/87
Lino Gutièrrez
Mònica Mateu
Futbol
Natacio
Jordi Gené
Laia Roig
Moisés Pozo
Emma Bosch
87/88
36
23/09/88
Josefina López
Taekwondo
Jordi Gené.
Miquel Jordàn
88/89
37
30/06/89
Àngel Lage
Atletisme
Albert Codina
Ester Martínez
89/90
38
22/02/91
Esther Martínez
Natació
Candi Jiménez
Albert Codina
1991
39
14/02/92
Elisabet Delgado
Taekwondo
Jordi Gené
Lourdes Becerra
1992
40
19/02/93
Elisabet Delgado
Taekwondo
Antoni Bericat
Jordi Gené
1993
41
15/04/94
Isabel Cruzado
Taekwondo
Lourdes Becerra
Elisabet Delgado
1994
42
21/04/95
Elisabet Delgado
Taekwondo
Josep Picó
Àngel Lage
1995
43
30/04/96
Mònica Bosch
Esquí
Lourdes Becerra
Albert Codina
1996
44
25/04/97
Lourdes Becerra
Natació
Sílvia Delgado
Mònica Bosch
1997
45
24/04/98
Elisabet Delgado
Taekwondo
David Meca
Lourdes Becerra
1998
46
23/04/99
David Meca
Natació
Miquel Comes
Lourdes Becerra
1999
47
07/04/00
Lourdes Becerra
Natació
Jennifer Delgado
Marc Gené
2000
48
06/04/01
David Meca
Natació
Jennifer Delgado
Marc Gené
2001
49
19/04/02
Mercè Vallès
Waterpolo
Rosa M. Morató
Miguel Toledo
2002
50
25/04/03
Oriol Junyent
Bàsquet
Xavier Vallés
Òscar Sàiz
2003
51
23/04/04
Òscar Biel
Kick-Boxing
Olaf Wildeboer
Jennifer Delgado
2004
52
15/04/05
Dani Pedrosa
Motorisme
Miquel Quesada
Olaf Wildeboer
2005
53
21/04/06
Gemma Abant
Bike Trial
Oleguer Presas
David Meca
2006
54
27/04/07
Miquel Quesada
Atletisme
Esther Núñez
Òscar Rey
2007
55
11/04/08
Esther Núñez
Natació
Marc Gené
Miquel Quesada
2008
56
04/05/09
Aschwin Wildeboer
Natació
Miquel Quesada
Kilian Jornet
2009
57
13/04/10
Aschwin Wildeboer
Natació
Marc Gené
Miquel Quesada
2010
58
14/04/11
Aschwin Wildeboer
Natació
Esther Núñez
Ferran Martínez
2011
59
26/04/12
Miquel Blanchart
Triatló
Maica García
Aschwin Wildeboer
2012
60
25/04/13
Maica García
Waterpolo
Matilde Ortiz
Ester Núñez
2013 61 24/04/14 Jenífer Pareja Waterpolo Maica García Matilde Ortiz
2014 62 31/04/15 Maica Garcia Waterpolo Matilde Ortiz Lucila Pasqua
2015 63 21/04/16 David de la Cruz Ciclisme Sandra Santanyes Miquel Blanchart
2016 64 04/06/17 David de la Cruz Ciclisme Ma Lucila Pasqua Òscar Salguero

NOTA:

  • Les Festes 36, 37 i 38, es va valorar per temporada i no per any natural.
  • Les Festes 33, 34 i 35, es va atorgar el premi en categoria masculina i femenina.

* Historial recopilat per:  Ricard Rof (JAS) i Martí Sala (Panatlhon Club)

 

 

 

 

Millors Entitats

 

Quadre d'honor d'entitats de totes les edicions de la Festa de l'Esport Sabadellenc

Any

Festa

Data

Primera

Segona

Tercera

1950

1

19/03/51

---

---

---

1953

2

26/02/54

---

---

---

1954

3

05/02/55

---

---

---

1955

4

23/02/56

Centre d'Esports (handbol)

Club Natació Sabadell

CF Arrahona

1956

5

06/02/57

Club Futbol Arrahona

Club Natació Sabadell

OrilloVerde

1957

6

06/02/58

Club Natació Sabadell

Mercantil

OrilloVerde

Unió Excursionista Sabadell

1958

7

09/02/59

Club Tennis Sabadell

Club Natació Sabadell

CF Arrahona

1959

8

17/02/60

Club Natació Sabadell

CF Arrahona

OAR Gràcia

1960

9

14/02/61

Club Natació Sabadell

Club Boxa Sabadell

CF Arrahona

1961

10

21/02/62

PolideportivoArtextil

Club Natació Sabadell

CRIS

1962

11

20/02/63

Joventut Atlètica Sabadell

Club Natació Sabadell

Vespa Club

1963

12

11/02/64

Club Natació Sabadell

CRIS (submarinisme)

Joventut Atlètica Sabadell

1964

13

03/02/65

Club Natació Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

Artilene

Vespa Club

CRIS

1965

14

15/02/66

Centre d'Esports Sabadell

Club Natació Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

1966

15

25/01/67

Club Natació Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

Centre d'Esports

1967

16

24/01/68

Joventut Atlètica Sabadell

Club Natació Sabadell

Centre d'Esports

1968

17

22/01/69

Club Natació Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

CRIS

1969

18

21/01/70

Centre d'Esports Sabadell

Club Natació Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

1970

19

20/01/71

Unió Excursionista Sabadell

Club Tennis Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

1971

20

19/01/72

Club Tennis Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

Club Natació Sabadell

Unió Excursionista Sabadell Penya Palomillas

1972

21

23/01/73

Joventut Atlètica Sabadell

Club Tennis Sabadell

Club Natació Sabadell

1973

22

23/01/74

Club Tennis Sabadell

Centre d'Esports (hoquei)

Club Natació Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

1974

23

22/01/75

Club Natació Sabadell

Club Tennis Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

1975

24

22/01/76

Club Natació Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

Club Tennis Sabadell

1976

25

19/01/77

Club Natació Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

Club Tennis Sabadell

1977

26

18/01/78

Centre d'Esports Sabadell

Club Natació Sabadell

Club Tennis Sabadell

1978

27

24/01/79

Club Natació Sabadell

Club Tennis Sabadell

UNISUB

1979

28

15/01/80

Club Tennis Sabadell

Club Natació Sabadell

UNISUB

1980

29

12/03/81

UNISUB

Club Natació Sabadell

Club Tennis Sabadell

1981

30

29/01/82

Club Tennis Sabadell

Club Natació Sabadell

APB

1982

31

04/02/83

OAR Gràcia

Centre d'Esports

Club Natació Sabadell

1983

32

10/02/84

Club Natació Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

Club Alpí Falcó

1984

33

08/02/85

Club Natació Sabadell

Cercle Sabadellès 1856

Dong Yang

1985

34

07/02/86

Club Esportiu Escola Pia

Club Esportiu Mercantil

OAR Gràcia

Cercle Sabadellès 1856

CIPO

Club Natació Sabadell

1986

35

06/03/87

Club Esportiu Escola Pia

Club Esportiu Mercantil

Joventut Atlètica Sabadell

Centre d'Esports Sabadell

Nostre Club Sabadell

Club Natació Sabadell

87/88

36

23/09/88

Joventut Atlètica Sabadell

Club Natació Sabadell

El Ciervo

88/89

37

30/06/89

Club Natació Sabadell

El Ciervo

CE Escola Pia

89/90

38

22/02/91

Club Natació Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

OAR Gràcia

1991

39

14/02/92

Club Natació Sabadell

OAR Gràcia

CE Mercantil

1992

40

19/02/93

Joventut Atlètica Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

Escola Futbol Sabadell

1993

41

15/04/94

Joventut Atlètica Sabadell

OAR Gràcia

Club Tennis Sabadell

1994

42

21/04/95

Joventut Atlètica Sabadell

OAR Gràcia

Penya Palomillas

1995

43

30/04/96

Joventut Atlètica Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

OAR Gràcia

1996

44

25/04/97

Joventut Atlètica Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

SC Colón

1997

45

24/04/98

Joventut Atlètica Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

Gimnàs E. Castañé

1998

46

23/04/99

Unió Excursionista Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

Cercle Sabadellès 1856

1999

47

07/04/00

Unió Excursionista Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

Cercle Sabadellès 1856

2000

48

06/04/01

Joventut Atlètica Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

AE Can Deu

2001

49

19/04/02

Unió Excursionista Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

OAR Gràcia

2002

50

25/04/03

Joventut Atlètica Sabadell

OAR Gràcia

Unió Excursionista Sabadell

2003

51

23/04/04

Centre d'Esports (futbol femení)

Unió Excursionista Sabadell

OAR Gràcia

2004

52

15/04/05

Unió Bàsquet Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

AE Can Deu

2005

53

21/04/06

Unió Bàsquet Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

2006

54

27/04/07

Joventut Atlètica Sabadell

Centre d'Esports

OAR Gràcia

2007

55

11/04/08

Unió Excursionista Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

Centre d'Esports

2008

56

04/05/09

Joventut Atlètica Sabadell

Mercantil

Falcons

2009

57

13/04/10

Club Falcons Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

AE Can Deu

2010

58

14/04/11

Cercle Sabadellès 1856

Joventut Atlètica Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

2011

59

26/04/12

Centre d’Esports Sabadell

Club Tennis Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

2012

60

25/04/13

Unió Excursionista Sabadell

Cercle Sabadellès 1856

Club Tennis Sabadell

2013

61

24/04/14

Club Tennis Sabadell

Cercle Sabadellès 1856

CE Sant Nicolau

2014

62

31/04/15

OAR Gràcia Sabadell

Joventut Atlètica Sabadell

Club Tennis Sabadell

2015

63

21/04/16

Joventut Atlètica Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

CE Sant Nicolau

2016

64

04/06/17

Joventut Atlètica Sabadell

Unió Excursionista Sabadell

Club Tennis Sabadell

NOTA:

  • Les Festes 36, 37 i 38, es va valorar per temporada i no per any natural.
  • Les Festes 34 i 35, es va atorgar el premi a 6 entitats per 6 categories diferents.
  • Les Festes 6, 13, 20 i 22, hi ha un empat pel 3er lloc entre varies entitats.
  • Les Festes 1, 2 i 3, el premi encara no s'atorgava (només al millor esportista).

* Historial recopilat per: Ricard Rof (JAS) i Martí Sala (Panatlhon Club) .

 

 

 

El trofeu

Fa uns anys es va renovar la imatge que defineix la Festa de l'esport, una imatge que naturalment va afectar el trofeu que s'atorga als guardonats. Com passa amb totes les coses, al darrere hi ha una història. El creador del trofeu que dóna la imatge visual de la Festa de l'Esport és obra de Javier Jaén, dissenyador barbarenc que va guanyar un concurs convocat a l'efecte entre els estudiants de l'Escola Illa de Sabadell, on llavors hi estudiava.

La idea del creador -que també ha dissenyat el trofeu del Premi a l'Esportivitat- volia recollir la "companyonia" entre els esportistes, entre dues persones que poden ser atletes, nedadors, ciclistes o de qualsevol altre esport, fins i tot l'esport per a persones amb disminucions.

Ferro i acer

El trofeu del dissenyador de Barberà, creador entre d'altres de la imatge del Teatre Municipal Cooperativa de la ciutat veïna, està realitzat en ferro i acer, i ha estat fabricat per Abant Disseny, empresa a la vegada col·laboradora de la Festa. La imatge del trofeu també s'aplica a d'altres mitjans de difussió i elements propis de l'esdeveniment, tals com programes, carta del menú, pins, vídeos o aquest mateix web.

Els primers que van rebre aquest nou format de trofeu va ser Dani Pedrosa, com a millor esportista, i la Unió Bàsquet Sabadell, com a millor entitat, durant la cinquanta-dosena edició celebrada el 2005. Una edició que també va aportar d'altres novetats, com l'atorgament de nous premis i el canvi de lloc, el pavelló municipal d'Esports.

Activitats de la Festa de l'esport 2018

 

Notícies

També et pot interessar...